Αν και βρέθηκε να χάνει ο Φοίνικας Πολίχνης επικράτησε του Μαραθώνα. Μετά τον αγώνα ο προπονητής του Φοίνικα Σωκράτης Χουνουζίδης τόνισε: «Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι όπως και ήταν. Μείναμε πίσω στο σκορ από μια αδράνεια μας αν και μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Είχαμε τα ψυχικά αποθέματα και ανατρέψαμε το αρνητικό αποτέλεσμα. Η νίκη μας ήταν δίκαιη, σημαντική για την συνέχεια και κοιτάζουμε πλέον το επόμενο παιχνίδι μας με τους Ακρίτες».
Ο Γρηγόρης Καβαλιεράτος από πλευράς Μαραθώνα μετά τον αγώνα είπε: Στο πρώτο ημίχρονο ελέγχαμε το παιχνίδι και είχαμε ακόμη μια ευκαιρία. Στο δεύτερο στο πρώτο δεκάλεπτο ήμασταν πολύ κακοί με αποτέλεσμα να γυρίσει το παιχνίδι, ενώ στη συνέχεια δεν μπορέσαμε να επανέλθουμε». Τραυματίας στον Μαραθώνα είναι ο Βραχνός και ασθενής ο Αθανασιάδης