Την παραίτηση του από το προπονητικό πόστο του Σταυραετού Ευξεινούπολης υπέβαλε ο Νίκος Ρακόπουλος. Με δήλωση του επισήμανε:
Μετά την επιτυχία της περσινής χρονιάς και την άνοδο της ομάδας στη Β κατηγορία όπως και το θετικό ξεκίνημα στις πρώτες αγωνιστικές του Πρωταθλήματος έχοντας την ομάδα στην τέταρτη θέση φεύγω δηλώνοντας την παραίτηση μου με ψηλά το κεφάλι.
Δεν μου επιτρέπει η αξιοπρέπεια μου να μείνω έχοντας διαφορετική φιλοσοφία με τον άμεσο συνεργάτη του προέδρου.
Να τονίσω ότι με τον πρόεδρο και τους ποδοσφαιριστές είχαμε άψογη συνεργασία και για αυτό θέλω να τους ευχαριστήσω για τη μέχρι τώρα ευχάριστη εμπειρία που μου πρόσφεραν στο ξεκίνημα της προπονητικής μου καριέρας