143 έγιναν οι ομάδες ποδοσφαίρου της Θεσσαλονίκης που είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο καθώς νέα προσθήκη είναι ο Ηρακλής Θερμαικού. Επικαιροποιημένες αιτήσεις έχουν κάνει οι 131 από τις 143.
Καμία εξέλιξη δεν υπάρχει μέχρι αυτή τη στιγμή για τις δύο ομάδες της Β κατηγορίας και τις τρεις ομάδες της Γ κατηγορίας της ΕΠΣΜ που συνεχίζουν να μην έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο Πρωτάθλημα, άλλωστε το μητρώο τουλάχιστον μέχρι αυτή τη στιγμή είναι κλειστό.