Το δεδομένο για τον Αρη ήταν η πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Στόχος που με βάση την εικόνα του πρώτου αγώνα, στο «Κλεάνθης Βικελίδης» φάνταζε εφικτός αλλά συνάμα ήταν και δύσκολο.
Κι αυτό φάνηκε στη Λάρνακα. Με τον Αρη να μην παρουσιάζει την καλύτερη δυνατή εικόνα, να παίρνει όμως αυτό που δικαιούταν βάσει των 180 λεπτών απέναντι στην ΑΕ Λεμεσού.
Όπως κάθε νίκη έτσι και η προχθεσινή είναι προϊόν ομαδικής δουλειάς και για να φτάσει η ομάδα να πετύχει μία πολύ σημαντική πρόκριση, να πετύχει ουσιαστικά τον πρώτο μεγάλο στόχο της χρονιάς που ήταν το… check in για τη Νορβηγία, χρειάστηκαν κάποια σημεία-κλειδιά τα οποία και καταγράφουμε….
1. Στην Κύπρο ο Αρης είχε ό,τι δεν είχε στη Θεσσαλονίκη. Την τύχη με το μέρος του και φυσικά την αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ένα γκολ ήταν αρκετό για να του ανοίξει τον δρόμο. Το βρήκε και προκρίθηκε, ασχέτως του ότι προχθές η ομάδα χαρακτηρίστηκε από επιπολαιότητα, ημιτελείς προσπάθειες και αδικαιολόγητο πανικό.
Η ΑΕΛ έπαθε ότι ο Αρης στην έδρα του. Δημιούργησε τις καταστάσεις, δεν είχε όμως την αποτελεσματικότητα και την τύχη. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο. Αν απομονώσουμε εξάλλου τα τέσσερα 45άλεπτα αυτής της «μάχης», ο Αρης ήταν καλύτερος, πιο ομάδα, μεγαλύτερη ποιότητα και δικαιούταν το εισιτήριο.
Δεν αποτελεί υπερβολή αυτό που είπε ο Παντελίδης, ότι δηλαδή στη Λάρνακα, με την πρόκριση, αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Στην έδρα του ο Αρης είχε 15 τελικές εκ των οποίων οι οκτώ στο στόχο, είχε και τα δύο δοκάρια, έμεινε όμως στο μηδέν. Στην Κύπρο η τύχη του το επέστρεψε.
2. Μπορεί το ζητούμενο για τον Αρη να ήταν το γκολ, βασική προϋπόθεση όμως για την πρόκριση ήταν να κρατήσει (και) το μηδέν στην άμυνα. Το έκανε, μετά μάλιστα από μεγάλη πίεση που ασκήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αποδεικνύοντας ότι και φέτος η αμυντική λειτουργία θα είναι ένα από τα δυνατά του σημεία.
Η σταθερότητα του Κουέστα, με δύο καθοριστικές αποκρούσεις σε κρίσιμα μάλιστα σημεία του αγώνα (5’ και 80’), η εμπειρία του Βέλεθ σε συνδυασμό με την ηγετική εμφάνιση του Ροζ, ο οποίος ήταν πανταχού παρών και καθάρισε πολλές φάσεις βγαίνοντας πρώτος στην μπάλα, αποτέλεσμα βασικό κλειδί για να επιτευχθεί ο στόχος της πρόκρισης. Προχθές το βράδυ αποδείχθηκε πόσο σημαντικό είναι το γεγονός ότι ο Αρης διατήρησε ανέπαφο τον κορμό του από τη μέση και πίσω.
3. Βασικό κλειδί της νίκης αποτελεί ο Μίτζεν Μπάσα. Ο Αλβανός μέσος ήταν εκ των κορυφαίων – αν όχι ο κορυφαίος – σε απόδοση παίκτης του γηπέδου και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία αφήνοντας πίσω του την περσινή σεζόν, όπου πραγματικά αδίκησε τον εαυτό του.
Προχθές έκλεψε πολλές μπάλες, ήταν σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα και το βασικότερο είναι ότι συνέβαλε και στην ανάπτυξη. Μοίρασε περισσότερο παιχνίδι από τον Ματίγια, ο οποίος δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα κάνοντας πάρα πολλά λάθη.
Οπότε η εξαιρετική παρουσία του Αλβανού μέσου κρίνεται διπλά πετυχημένη αφού έκανε και τη δουλειά του «παρτενέρ» του. Από τα πόδια του Μπάσα εξάλλου ξεκίνησε η φάση του πέναλτι.
4. Η παρουσία του Λάρσον στο αριστερό άκρο (σσ δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες) μετατόπισε τον Ντιγκινί στη θέση του, πίσω από τον φορ. Ο Γάλλος μπορεί να μην έκανε το κάτι παραπάνω αλλά ήταν… σκύλος, έτρεξε πολλά χιλιόμετρα και φάνηκε ότι απελευθερώθηκε παίζοντας στον άξονα. Ηταν σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα και δη στο να πιέζει τους αντίπαλους αμυντικούς, εξίσου σταθερός και επιθετικά με το να κουβαλάει μπάλα. Ηταν βέβαια κι αυτός που με την ψυχραιμία που τον διέκρινε στην εκτέλεση του πέναλτι έδωσε στον Αρη το εισιτήριο για τη Νορβηγία. Κι αν θεωρείται… εύκολη υπόθεση την εκτέλεση από την άσπρη βούλα, υπενθυμίζουμε ότι πέρυσι ο Αρης έχασε πέντε πέναλτι.
5. Κάθε μέρα και καλύτερος. Ο λόγος για τον Μπράουν Ιντέγε, με τον Νιγηριανό, κάθε μέρα που περνάει και είναι μέλος της ομάδας, να δικαιώνει τους κιτρινόμαυρους για την επιλογή του. Ναι, μπορεί πάλι να μην βρήκε δίχτυα αλλά η συνεισφορά του στο παιχνίδι του Αρη από τη μέση και μπροστά θεωρείται κομβικής σημασίας για την εξέλιξη που είχε η προχθεσινή αναμέτρηση. Κέρδισε το πέναλτι, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες τις οποίες εξουδετέρωσε ο Βοζίνια. Αυτό που έκανε όμως τη διαφορά στο παιχνίδι του, επιβεβαιώνοντας ότι όταν βρει τον εαυτό του θα αποτελέσει σημείο αναφοράς, είναι οι καλύτερες υποδοχές της μπάλας και η βελτίωση στον τρόπο που έπαιζε στο όριο του οφσάιντ. Ετσι κέρδισε το πέναλτι, δημιούργησε τις φάσεις και το βασικό ότι έτσι κράτησε τους αμυντικούς της ΑΕΛ σε πλήρη εγρήγορση.
Από την έντυπη έκδοση της Metrosport