Έσπασε το ρόδι στην Ουκρανία η ΑΕΚ και έμεινε ζωντανή

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Νοεμβρίου 2020

Σαν σίφουνας πέρασε από την Ουκρανία η ΑΕΚ, καθώς διέλυσε με 4-1 τη Ζόρια για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Μ΄ αυτό το τρίποντο η Ένωση ανέκτησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, καθώς άνοιξε το σκορ με τον Τάνκοβιτς μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων βρήκε για δεύτερο διαδοχικό ευρωπαϊκό ματς δίχτυα.

Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μάνταλο στο 34΄ και τα πάντα τελείωσαν στο 54΄ με τον Λιβάγια, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 με τον Κορτσέγκιν στο 81΄, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν και τέταρτο τέρμα, με σκόρερ τον Λιβάγια.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Λέστερ σάρωσε με 4-0 την Μπράγκα εντός έδρας.