Σαρωτικές Μίλαν και Καραμπάχ, νίκη στα χασομέρια για την Μπενφίκα

Δημήτρης Καλαϊτζής16 Φεβρουαρίου 2024

Η Μίλαν ήταν καταιγιστική και φιλοδώρησε με τρία τέρματα τη Ρεν (3-0) στο ''Σαν Σίρο'', κλείνοντας έτσι από το πρώτο παιχνίδι κιόλας μία θέση στους ''16'' του Europa League

Στα άλλα παιχνίδια των play offs, η Καραμπάχ πέρασε σαν σίφουνας από την Πορτογαλία, νικώντας με 4-2 την Μπράγκα.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπέτις (0-1) και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Γλίτωσε το κάζο με δύο γκολ στις καθυστερήσεις ο Άγιαξ. Ο Αίαντας αν και έχανε με 0-2 από την Μπόντο/Γκλιμτ, κατάφερε να σκοράρει δις στο φινάλε και να πάρει την ισοπαλία, που τον κρατάει ζωντανό για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς.

Ένα τέρμα του Πιερό στο 65ο λεπτό, ήταν αρκετό για την Μακάμπι Χάιφα, ώστε να λυγίσει την αντίσταση της Γάνδης με 1-0.

Η Μπενφίκα με δύο πέναλτι το ένα εκ των οποίων στις καθυστερήσεις, κέρδισε με 2-1 την μαχητική Τουλούζ.