Πήρε το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου η Τότεναμ (vid)

Metrosport Team12 Ιουλίου 2020

Η Τότεναμ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου με αντίπαλο την Αρσεναλ, καθώς επικράτησαν των φιλοξενούμενων με 2-1.

Η Άρσεναλ ευτύχισε να προηγηθεί στο 16΄ με μία «οβίδα» του Λακαζέτ, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λιορίς να αντιδράσει και να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στη συνέχεια του αγώνα και χωρίς να χάσει χρόνο η Τότεναμ βρήκε απάντηση στο 19΄ από λάθος γύρισμα του Τσάκα και ο Σόν ήταν αυτός που μετουσίωσε το λάθος σε γκολ για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, βάζοντας του νωρίς ξανά στο κόλπο της νίκης.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες, κάτι το οποίο άλλαξε στη συνέχεια με την Τότεναμ να παίρνει τη νίκη έπειτα από το γκολ του Αντερβάιλερ στο 81΄λεπτό του αγώνα.

Το τρίποντο το οποίο πήρε η Τότεναμ είναι πολύ κρίσιμο για την έξοδο της στην Ευρώπη και το Europa League, αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε και άλλα γκολ, αλλά οι δύο ομάδες «έσπασαν» τα δοκάρια.