Ήττα-ντροπή για την ΑΕΚ από τη Ζόρια στο ΟΑΚΑ

Δημήτρης Καλαϊτζής26 Νοεμβρίου 2020

Ήττα-ντροπή για την ΑΕΚ από τη Ζόρια με 3-0 μέσα στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση πλήρωσε την αποβολή του Σάκχοφ στο ξεκίνημα της επανάληψης και έδωσε την ευκαιρία στην ουκρανική ομάδα να την ταπεινώσει με 3-0. Πλέον, η υπόθεση-πρόκριση δεν είναι στα δικά της χέρια, δυο στροφές πριν το τέλος της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Μπράγκα και Λέστερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 στην Πορτογαλία.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Καρέρα άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς το δεύτερο μέρος, καθώς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σάκχοφ στο 48΄.

Και σα να μην έφτανε αυτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 61΄. Ο Αθανασιάδης έκανε τραγική έξοδο και ο Γκόμοφ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά μετά, η Ένωση άγγιξε την ισοφάριση, όμως η σέντρα του Σβάρνα κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών.

Και από το πουθενά η Ζόρια διπλασίασε τα τέρματά της στο 75΄. Ο Καμπάεφ έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε για δεύτερη φορά τον ποριτέρε των «κιτρινόμαυρων».

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Γιουρτσένκο στο 86΄, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.