ΠΑΟΚΑΡΑ από ατσάλι, υπέταξε και τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Φεβρουαρίου 2022

Με κεκτημένη φόρα από την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και από το κλειστό του Αμαρουσίου, επικρατώντας με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού για την 12η αγωνιστική της Volley League Ανδρών. Έτσι, ο Δικέφαλος κι έχοντας αγώνα παραπάνω παρέμεινε στην κορυφή, ενώ αύξησε τη διαφορά του στους τέσσερις βαθμούς από τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος.

Ο Ούντρις έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στον θρίαμβο του Δικεφάλου που...φώναξε πιο δυνατά από ποτέ φέτος ότι χτυπάει τον τίτλο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω της υπεραριθμίας φιλάθλων των γηπεδούχων στις κερκίδες.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου Άλκη Καμπανού που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 20-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 22-25

4ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 25-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν από 6 άσσοι, 5 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 35 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 14 μπλοκ, 60 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων Τα σετ: (25-23, 20-25, 22-25, 25-27) σε 141΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/20επ., 2 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Ρανγκέλ 10 (8/15επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/22επ., 2 άσσοι, 39%υπ., 16%αρ.), Βαν ντε Ντρις 15 (14/30επ., 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/9επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 37%υπ., 11%αρ.), Μπάσης, Ανδρεόπουλος 3 (3/8επ., 67%υπ., 17%αρ.).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15π. (7/8επ., 8 μπλοκ), Πετρέας 11 (8/11επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 5 (3/3επ., 1 μπλοκ, άσσος), Κουμεντάκης 7 (7/15επ., 61%υπ., 28%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (7/21επ., 1 άσσος, 55%υπ.., 26%αρ.), Ούντρις 29 (28/53επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 39%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Μπουράκης (λ).

Καλμαζίδης: «Αν συνεχίσουμε έτσι θα είμαστε ψηλά, αλλά πόσο ψηλά δεν ξέρω»

Μετά τον θρίαμβο, ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε χαρακτηριστικά:

"Είναι πολύ σημαντική νίκη για μας. Είναι ένα καθαρό τρίποντο σε μία καυτή έδρα και απέναντι σε μία καλή ομάδα. Ημασταν καλύτεροι παντού και στο 1ο σετ που χάσαμε αλλά εκεί κάναμε λάθη που δεν έπρεπε. Εχουμε 15 παίκτες και ο Ούντρις είναι ένας από αυτούς. Εχει πολύ σημαντικό ρόλο στην επίθεση.

Στο πρώτο σετ μας πίεσε ο Παναθηναϊκός με το σερβίς. Μετά βρήκαμε λύσεις. Είμαστε διψασμένοι για να είμαστε στην κορυφή. Δεν ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια. Αν συνεχίσουμε έτσι θα είμαστε ψηλά, αλλά πόσο ψηλά δεν ξέρω να σας το πω σήμερα".