Βόλεϊ: Στον τελικό του Κυπέλλου ο Μίλωνας, υπέταξε τον Παναθηναϊκό

Metrosport Team29 Μαρτίου 2024

Την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ πανηγυρίζει ο Μίλωνας που επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ (25-19, 18-25, 25-13, 29-27) στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 που διεξάγεται στη Λάρισα.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα βρίσκεται για πρώτη φορά στον τελικό και περιμένει τον αντίπαλό της από τον άλλο ημιτελικό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο σετ, στο 4-6, ο Παναθηναϊκός έχασε τον πασαδόρο του, τον Ιερεθουέλο, αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο. Αυτό αποσυντόνισε τους «πράσινους» και το εκμεταλλεύτηκε πλήρως ο Μίλωνας που ξέφυγε στο +5 (19-14) και πήρε το πρώτο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε τελείως διαφορετικά και κυριάρχησε από νωρίς. Προηγήθηκε με 7-5, άνοιξε την διαφορά στο +5 (16-11), και έφτασε στο 1-1 με 25-18.

Το τρίτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Μίλωνα που πήρε από νωρίς διαφορά (4-10) και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω του κλείνοντάς το στο 13-25 με δύο συνεχόμενους άσους του Μπάση.

Το τέταρτο σετ ήταν και το πιο κλειστό από όλα διότι ο Παναθηναϊκός ήθελε να μείνει ζωντανός και ο Μίλωνας να πάρει τη νίκη και την πρόκριση. Παρά το ότι οι Νεοσμυρνιώτες πήγαν στο +4 (10-14), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15. Ο Μίλωνας βρέθηκε με διπλό ματς μπολ (22-24) αλλά το «τριφύλλι» ισοφάρισε με άσο του Πρωτοψάλτη (24-24). Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα κράτησαν την ψυχραιμία τους και με δύο συνεχόμενους πόντους του Γιορντάνοφ πήραν το σετ με 27-29 και πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη.