Βόλεϊ: Με αέρα κυπελλούχου ο ΠΑΟΚ την Κηφισιά

Metrosport Team08 Απριλίου 2022

Στην πρώτη υποχρέωση του μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ πήγε με κεκτημένη ταχύτητα στην Αθήνα και νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σετ, για την 6η αγωνιστική των Play-Off της Volley League ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Ουόλς, Μπαρνς, Κουμεντάκη, Ούντρις, Μπράουν, Πετρέα και λίμπερο τον Κοκκινάκη, προηγήθηκε με 6-7 και εδραίωσε το προβάδισμά του ανοίγοντας την «ψαλίδα» στο 13-18. Ύστερα, ο Δικέφαλος έδωσε τέλος στο πρώτο σετ με σχετική ευκολία, κάνοντας το 16-25 και το 0-1.

Το δεύτερο σετ είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με το πρώτο, οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στα μέσα του σετ βρέθηκαν με διαφορά 10 πόντων, 7-17. Ο Κυπελλούχος Ελλάδος «έκλεισε» το σετ άνετα με 11-25 για το 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-3, ωστόσο ο Δικέφαλος δεν τους άφησε να ξεφύγουν και πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-10. Από εκεί κι έπειτα ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά και έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή παρά την προσπάθεια των παικτών της Κηφισιάς, κάνοντας το 19-25 και το 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Τετάρτη 13 Απριλίου, εκτός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό.