Βήμα πλέι οφ για τον ΠΑΟΚ με τρομερό Πόρτερ Jr με νταμπλ νταμπλ!

Πέτρος Χαριζακλής14 Απριλίου 2024

Τη δεύτερη νίκη του στα πλέι άουτ πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 85-70 επί της Καρδίτσας και έκανε βήμα για τα πλέι οφ. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ με νταμπλ νταμπλ (19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ), φτάνοντας ένα βήμα από το τριμπλ νταμπλ και άξιο συμπαραστάτη τον Φρίντρικσον με 17 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα από νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +7 (16-9), αλλά το δεκάλεπτο τελείωσε με +4 (22-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν στον ίδιο ρυθμό, με τον Δικέφαλο να κρατάει το σκορ στο +6 (36-30) μέχρι το ημίχρονο.

Με τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ να κάνει τα πάντα, ο ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά του στο +9 (57-48) και έδειξε πως θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε διψήφια διαφορά (+10) για πρώτη φορά 4' πριν το τέλος, στο 70-60. Τελικά ήταν ο νικητής του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70

ΠΑΟΚ (Νερατζάκης): ΜακΝις 10 (9 ριμπ.), Φρίντρικσον 17, Μίχαλακ 7, Άλστον 13, Πόρτερ Τζούνιορ 19 (10 ριμπ., 9 ασίστ, 2 κλεψ., 4 μπλοκ), Τάουνς 4, Τσαϊρέλης 8, Μαργαρίτης 3, Σκουλαριώτης 2, Σωτηρίου 2

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Μπούχαναν 11 (7 ριμπ.), Μενέγκα 8, Καμπερίδης 12, ΜακΚάλουμ 10 (6 ασίστ), Μακ 17, Δίπλαρος 3, Χρηστίδης 2, Γιάνκοβιτς 7