«Σεληνιασμένος» ο Γιάννης: Triple double και νέο ιστορικό ρεκόρ για τους Μπακς

Metrosport Team05 Νοεμβρίου 2022

Την καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία τους έχουν πετύχει οι Μπακς, με απόλυτο οδηγό της «κούρσας», τον συγκλονιστικό Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας σταρ του NBA πέτυχε triple double, παίρνοντας για άλλη μια φορά από το χέρι τα «ελάφια» και οδηγώντας τους στη νίκη κόντρα στους Τίμπεργουλβς με 115-102.

Σε μια ακόμη αναμέτρηση, δίπλα από το όνομα του Γιάννη σημειώθηκαν 26 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ,  10/20 βολές, 5/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα σε 33 λεπτά.

Με μια πολύ δυναμική αρχή, η ομάδα του Έλληνα κατάφερε να κλείσει το πρώτο δωδεκάλεπτο, προηγούμενη με 34-26, ενώ η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, αφού οι Τίμπεργουλβς είχαν μεγάλη αστοχία από το τρίποντο, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 61-54 υπέρ των Μπακς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς έκαναν ένα ξέσπασμα και προηγήθηκαν με 22 πόντους (86-64), όμως κάπου εκεί επήλθε... χαλάρωση και οι Τίμπεργουλβς κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς «έσφιξαν» την άμυνά τους, έκαναν σωστή διαχείριση του ματς και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 115-102, που είναι η όγδοη στη σειρά, με τα «Ελάφια» να πραγματοποιούν την καλύτερη εκκίνηση της ιστορίας τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-34, 54-61, 84-95, 102-115