Τρελή απόδραση Λειψίας από την Πόλη, με Μπεργκ η Κράσνονταρ

Στέφανος Αβραμίδης02 Δεκεμβρίου 2020

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στην Κωνσταντινούπολη μεταξύ της Μπασάκσεχίρ και της Λειψίας.

Το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έφυγε με το τρίποντο από το «Φατίχ Τερίμ» με το εντυπωσιακό 3-4, χάρη σε γκολ του Σόρλοθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι πήγε στράφι του χατ-τρικ του Ιρφάν Καχβετσί για τους γηπεδούχους.

Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε με 0-2 με τους Σάμπιτσερ (26’) και Μουκιέλε (43΄). Όμως οι Τούρκοι ξαναμπήκαν στο ματς με γκολ του Καχβετσί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 66’ ο Ντάνι Όλμο αποκατέστησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων για τη Λειψία. Αλλά ο Καχβετσί στο 72’ και με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 85’ έγραψε το 3-3.

Η τελευταία λέξη ανήκε στον Σόρλοθ που με γκολ στο 92’ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του

Στη Ρωσία, η Κράσνονταρ πήρε την πρώτη της νίκη στο Champions League. Επικράτησε με 1-0 της Ρεν χάρη σε γκολ του Μάρκους Μπεργκ και θα συνεχίσει στο Europa League καθώς υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη γαλλική ομάδα.