Το Βέλγιο «καθάρισε» τη Φινλανδία και έκανε το 3x3

Πέτρος Χαριζακλής21 Ιουνίου 2021

Το Βέλγιο ήθελε μια ισοπαλία για να εξασφαλίσει την πρωτιά στον 2ο όμιλο του Euro, αφού είχε ήδη προκριθεί στους «16» και με μια σβηστή νίκη με 2-0 επί της Φινλανδίας, έφτασε τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο ήταν καταιγιστικό αλλά δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τη Φινλανδία να μην απειλεί καθόλου και να έχει ως κορυφαίο τον κίπερ Χραντέτσκι.

Στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε, έγινε πιο αποτελεσματική η ομάδα του Μαρτίνεθ και αφού ακυρώθηκε γκολ του Λουκάκου για οφσάιντ στο 65΄, στο 74ο λεπτό έγινε το 0-1 με αυτογκόλ του Χραντέτσκι μετά από κεφαλιά του Φερμάλεν.

Στο 81ο λεπτό ο Λουκάκου πέτυχε τελικά το γκολ που έψαχνε, αυτή τη φορά με το δεξί πόδι, και έφτασε τα τρία γκολ στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Μαρτίνεθ έκανε το καθήκον της και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου, περιμένοντας τον αντίπαλό της από μια ομάδα που θα τερματίσει 3η. Το παιχνίδι αυτό θα διεξαχθεί την Κυριακή στη Σεβίλλη.