Το Περιστέρι έκανε το 2-2 και βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό

Metrosport Team27 Μαΐου 2023

Το Περιστέρι βάζει τον Παναθηναϊκό στα όρια του! Τον νίκησε με 76-71 στον 4ο ημιτελικό των πλέι οφ, ισοφάρισε σε 2-2 και έτσι η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί την Τρίτη (30/5, 19:15) στο ΟΑΚΑ.

Το Περιστέρι κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος του οποίου ήταν στο +13 (41-28) και ενώ στο 16’ ήταν μπροστά με 16 (39-23). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μαζέψει σχετικά γρήγορα τη διαφορά, πλησιάζοντας στους έξι (49-43 στο 25’). Είχε βάλει δύσκολα πια στους γηπεδούχους και είχε το μομέντουμ μειώνοντας ακόμη περισσότερο (59-55 στο 30’).

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και βρέθηκε στο +9 (67-58) όμως οι «πράσινοι» μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (69-65 στο 38’). Ένα τρίποντο του Λι έκανε το 74-71 στα 11’’, ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-23, 59-55, 76-71

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 14, Φρανσίσκο 24, Πουλιανίτης, Ντένμον 6, Κασελάκης 9, Κόλεμαν 2, Μωραΐτης, Ραντάνοφ 15, Περσίδης 2, Χάμερ 4.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης, Αγραβάνης 2, Πονίτκα 10, Γκριγκόνις 20, Π.Καλαϊτζάκης 2, Λι 5, Ουίλιαμς 10, Γ.Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 11.