Τελικός με την Τσεχία και... φύγαμε για Τόκιο

Metrosport Team04 Ιουλίου 2021

Με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα μπάσκετ έφερε εις πέρας την αποστολή της απέναντι στην Τουρκία αφού η «επίσημη αγαπημένη» με οπλο της αυτή τη φορά την άμυνα, έφτασε στο αποτέλεσμα που χρειαζόταν. Νίκησε με 81-63 και θα αντιμετωπίσει τα ξημερώματα τη Δευτέρα την Τσεχία στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του Καναδά, αφού αυτό το ματς θα κρίνει ποια ομάδα θα βρεθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Παρά την εντυπωσιακή αρχή της Τουρκίας (17-4 στο 7', 30-19 στο 14' και 34-27 στο ημίχρονο) η Εθνική μας κατάφερε να κυριαρχήσει στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο μπήκε με ένα σερί 10-0 που της έδωσε το προβάδισμα με 37-34 στο 23'. Το παιχνίδι ήταν κλειστό μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου (53-55 στο 33') αλλά εκεί μέσα από την άμυνα και με καλές επιθετικές επιλογές, η Εθνική μας ξέφυγε με 11 στο 35' (55-66) και έφτασε στη νίκη-πρόκριση.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Άντερσον (ΗΠΑ), Κρέιτς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

Τουρκία (Ενέ): Οσμάν 4, Ιλιασόβα 6, Μαχμούτογλου 7, Οζντεμίρογλου 2, Τουντσέρ 8, Σανλί 2, Κορκμάζ 20, Σενγκούν 12, Γιουρτσεβέν 2.

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18, Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14, Μήτογλου 10 (12ρ.), Παπαγιάννης 14 (13ρ.), Σλούκας 15