Η Λίβερπουλ «ξύπνησε»! Θρίαμβος επί της Τότεναμ

Δημήτρης Καλαϊτζής28 Ιανουαρίου 2021

Επιτέλους νίκη για τη Λίβερπουλ! Έπρεπε να περάσουν πέντε σερί αγώνες Πρωταθλήματος, ώστε να καταφέρουν οι πρωταθλητές να γευτούν τη χαρά της νίκης. Αντίπαλός τους η Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο την οποία φιλοδώρησαν με τρία τέρματα. Μ΄ αυτό το τρίποντο η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ μείωσε στους τέσσερις πόντους την απόστασή της από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Από την άλλη πλευρά, τα «σπιρούνια» γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους στο Πρωτάθλημα και διατηρήθηκαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στα του αγώνα, η Λίβερπουλ ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Φιρμίνο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι «κόκκινοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άρνολντ, ωστόσο η χαρά τους κράτησε μόλις δυο λεπτά, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Χόιμπεργκ στο 49΄.

Τα πάντα τελείωσαν στο 65΄, όπου ο Μανέ έγραψε το 1-3.