Τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού επί της Βίρτους στη Μπολόνια

Metrosport Team30 Μαρτίου 2024

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη μέσα στη Μπολόνια επί της Βίρτους με 79-81 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ της Turkish Airlines Euroleague.

Το νικητήριο καλάθι πέτυχε ο Κέντρικ Ναν και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν που ανέβηκε στο 21-11 και πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με τη 2η θέση της regular season. Για την ακρίβεια, το «τριφύλλι» θέλει δύο νίκες στην Μπάγερν Μονάχου (εκτός) και την Άλμπα Βερολίνου (εντός).

Ο Κέντρικ Ναν (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν ο άνθρωπος του αγώνα με το buzzer beater ενώ ο Κώστας Σλούκας έβαλε 20 πόντους, κατέβασε 4 ριμπάουντ. Σημαντική βοήθεια οι Τζέριαν Γκραντ (13π., 3ρ., 3ασ., 3κλ.), Ματίας Λεσόρ (10π., 9ρ.), Μάριους Γκριγκόνις (12π.).

Για Βίρτους, το το δίδυμο Τορνίκε Σενγκέλια (19π.) - Μάρκο Μπελινέλι (17π.) έφερε την ιταλική ομάδα πίσω από το -17, αλλά στο φινάλε οι «πράσινοι» επικράτησαν.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε στο 9-15 στο 6' και 11-18 στο 7’ ενώ πήρε διψήφια διαφορά (13-24) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-28.

Μάλιστα με Παπαπέτρου και Ερνανγκόμεθ έφυγαν με 17 πόντους (22-39 στο 14'). Οι γηπεδούχοι με τους αναπληρωματικούς τους μείωσαν τη διαφορά (30-41 στο 16') αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά (32-48 στο 18'). Η ιταλική ομάδα μείωσε σε 39-51 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μάρκο Μπελινέλι πήρε το όπλο του και έφερε τη Βίρτους (49-55 στο 25'). Ο Σλούκας έβαλε δύο δύσκολα καλάθια στο φινάλε των 24'' και έφερε τον Παναθηναϊκό (55-63 στο 28'). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 59-65 στο 30'.

Η Βίρτους μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει την κατάσταση και ισοφάρισε (69-69) με τον Λούντμπεργκ, 5'25'' για το φινάλε. Ο Σεγκέλια έβαλε μπροστά τους Ιταλούς με 71-69 αλλά ο Ναν με 5 δικούς του πόντους έδωσε νέο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (71-74 στο 37'). Ωστόσο, ο Μπελινέλι «απάντησε» με ένα μεγάλο τρίποντο (74-74) και στο 38' ο Ναν έκανε επιθετικό φάουλ στον Παγιόλα.

Ο Ιταλός «μπόμπερ» έβαλε ξανά μπροστά τη Βίρτους (76-74) αλλά ο Σλούκας ισοφάρισε άμεσα με 2/2 βολές (76-76, 102'' για την λήξη). Ο Ντόμπριτς με τρίποντο από τη γωνία για το 79-76 αλλά ο Γκριγκόνις ισοφάρισε με σπουδαίο φόλοου γκολ-φάουλ για το 79-79 (32'' για το φινάλε). Ο Λούντμπεργκ αστόχησε για τρεις μπροστά στον Λιθουανό και η μπάλα πήγε στα χέρια του Ναν. Ο Αμερικανός πήρε την επίθεση και

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81.