Τεράστια νίκη της Μαγιόρκα επί της Ρεάλ

Metrosport Team05 Φεβρουαρίου 2023

Η Μαγιόρκα πέτυχε μια τεράστια νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0 και πλέον πλησίασε ακόμα περισσότερο την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, που δίνουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ οι Μαδριλένοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Ο χρυσός σκόρερ για τη Μαγιόρκα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο Βεντάντ Μουρίκι, οποίος στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα, κρεμώντας το τερματοφύλακα της "βασίλισσας".

Στο 60ο λεπτό ο Βινίσους κέρδισε πέναλτι από τον Πρέντραγκ Ράικοβιτς, αλλά ο Σέρβος γκολκίπερ είπε όχι στον Ασένσιο που ανέλαβε την εκτέλεση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του, στη μεγαλύτερη ευκαιρία που είχε η ομάδα του Αντσελότι να ισοφαρίσει.

Η Μαγιόρκα έφτασε τους 28 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στη 10η θέση και μόλις τρεις βαθμούς μακριά από την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αντίθετα η Ρεάλ έμεινε στους 45 βαθμούς και σε περίπτωση νίκης της Μπαρτσελόνα απέναντι στη Σεβίλλη (5/2, 22:00)  η διαφορά θα αυξηθεί στους 8 βαθμούς.