Τεράστια ανατροπή του Μακεδονικού, 3-2 την ΑΕΛ

Δημήτρης Καλαϊτζής07 Απριλίου 2024

ΕΠΙΚΗ ανατροπή για τον Μακεδονικό! Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 15΄, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να επικρατήσει 3-2 της ΑΕΛ στο γήπεδο της Ευκαρπίας, για την τέταρτη αγωνιστική των play offs της Super League 2.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι Θεσσαλοί μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 0-2 στο 15΄ χάρη στα δύο τέρματα του Κώστα Παπαγεωργίου.

Ωστόσο, η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά δεν παρέδωσε τα όπλα και με δύο γκολ του 19χρονου, Αντώνη Χερίδη (42΄, 55΄) έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 84΄ ο διαιτητής έκλεισε τα...μάτια σε πεντακάθαρη παράβαση του Ηλιάδη στον Αλμπέρτο Σιμόνι.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς δεν θα έχει νικητή, ο Σιμόνι χτύπησε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε μία σπουδαία νίκη για τον Μακεδονικό.

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Γουναρίδης, Γρομητσάρης, Χασάνογλου, Πέδρο Λούκας, Λυμπεράκης, Λεωνιδόπουλος, Παναγιωτούδης, Κουλούρης (56′ Μπουλάτοβιτς), Χάσεκ, Ζαφειράκης, Χερίδης (56′ Σιμόνι).

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδάνος, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Στίνα (61′ Αντράντα), Θωμαΐδης, Κοσσουνού (61′ Πεντρόσο), Φατάι, Κ. Παπαγεωργίου (76′ Βλιώρας), Μαυριάς.