Συντριβή της Νόριτς παρουσία Τζόλη, θύμισε...τάβλι το Σίτι-Λέστερ!

Δημήτρης Καλαϊτζής26 Δεκεμβρίου 2021

Σ΄ ένα τρελό παιχνίδι με εννιά γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε νικήτρια, καθώς επικράτησε 6-3 της Λέστερ στο «Έτιχαντ» για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο πέμπτο λεπτό, με τον Κέβιν ντε Μπρόινε να κάνει το 1-0 για τους πολίτες.

Το 2-0 ήρθε εννιά λεπτά μετά χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαχρέζ.

Στο 21΄ ο Γκουντογάν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Στέρλινγκ από την άσπρη βούλα έγραψε το 4-0.

Με την έναρξη της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα σε διάστημα έντεκα λεπτών η ομάδα του Ρότζερς σκόραρε τρεις φορές (!) με τους Μάντισον (55΄), Λούκμαν (59΄), Ιχεανάτσο (66΄) και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και ο Λαπόρτ με κεφαλιά έκανε το 5-3 στο 69΄.

Το τελικό 6-3 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς ο Στέρλινγκ στο 87΄.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα που τη φέρνει στο -3 από την τρίτη θέση πέτυχε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Αρτέτα χωρίς να νιώσει αντίσταση πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Νόριτς (0-5).

Ο Χρήστος Τζόλης πέρασε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό, ενώ ο Δημήτρης Γιαννούλης είδε όλη την αναμέτρηση από τον πάγκο των «καναρινιών».

Έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ, η Τότεναμ σάρωσε με 3-0 την Κρίσταλ Πάλας και ανέβηκε με αγώνα παραπάνω στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τέλος, η Σαουθάμπτον πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Γουέστ Χαμ με 3-2.