Στα ημιτελικά του Copa Libertadores με... εννέα παίκτες η Παλμέιρας του Φερέιρα

Metrosport Team11 Αυγούστου 2022

Στα ημιτελικά του Copa Libertadores προκρίθηκε η Παλμέιρας επικρατώντας στα πέναλτι της Ατλέτικο Μινιέρο και παίζοντας με εννέα παίκτες.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα εκρηκτικό καθώς στα 90 λεπτά δεν είχε γκολ αλλά τρεις κόκκινες κάρτες. Η Παλμέιρας έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες, αφού στο 28ο λεπτό, o Ντανίλο αντίκρισε απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου ενώ στο 82 ο Γκουστάβο Σκάρπα έφυγε και αυτός για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη..

Η ένταση συνεχίστηκε και στο τέλος του αγώνα, αφού ο Εντουάρντο Βάργκας έκανε παράπονα στον διαιτητή και εκείνος τον απέβαλε αφήνοντας την Ατλέτικο Μινέιρο με 10 παίκτες.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα (δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ), η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί η Παλμέιρας ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε την πρόκριση με 6-5.