Σοκ στις καθυστερήσεις για τον Ολυμπιακό

Δημήτρης Καλαϊτζής20 Ιουλίου 2022

Ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει το διπλό στο Ισραήλ επί της Μακάμπι Χάιφα (1-1), όμως δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις και η υπόθεση-πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ θα κριθεί στη ρεβάνς του Καραϊσκάκης.

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Μακάμπι Χάιφα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Ολυμπιακός, καθώς άνοιξε το σκορ με τον Ζινκερνάγκελ μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πίεσαν, είχαν ευκαιρίες, δοκάρι με τον Πιέρο, δύο ακυρωθέντα γκολ  και η πίεση τους απέδωσε καρπούς στις καθυστερήσεις με τον Χαζίζα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 92΄. Και λίγα λεπτά αργότερα η Μακάμπι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει την ολική ανατροπή με τον Βατσλίκ να αποκρούει εντυπωσιακά τη βολίδα του Σερί.