«Σκούπισε» με νέα 100άρα τον Προμηθέα ο Ολυμπιακός

Metrosport Team04 Ιουνίου 2022

Την πρόκριση στους τελικούς της Stoiximan Basket League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 106-69 του Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 3-0 στη σειρά τελειώνοντας και τα τρία ματς με πάνω από 100 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 11-3. Με τον Τζεράι Γκραντ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 15-9 αλλά με ένα 8-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 23-9. Με Αγραβάνη και Γκίκα οι Πατρινοί μείωσαν σε 26-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με νέο 1-0 σερί έγραψε το 36-19. Ο Μάρτιν έδινε λύσεις για τους γηπεδούχους (41-22) αλλά Φόστερ και Σίμπσον ανέλαβαν δράση και μάζεψαν τη διαφορά (45-32 στο 19'). Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 50-33 του ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και προηγήθηκαν με 61-37 στο 23’. Ο Φόστερ με τρίποντα και οι Γκραντ, Αγραβάνης ψαλίδισαν ξανά τη διαφορά στο 64-49. Όμως οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν κάτι παραπάνω στους Πατρινούς και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 80-53.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και η διαφορά έφτασε και τους 40 πόντους (106-66) πριν ο Τανούλης διαμορφώσει με τρίποντο το τελικό 106-69.

Ο Κώστας Παπανικολάου (15π, 7ρ), ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (16π) και ο Σακίλ ΜακΚίσικ (16π) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού. Για τον Προμηθέα ξεχώρισαν ο Μάρκους Φόστερ (13π) και ο Δημήτρης Αγραβάνης (10π).

Ο Ολυμπιακός περιμένει στους τελικούς τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Λάρισα που είναι στις 2-1 νίκες υπέρ των «πρασίνων».

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-33, 80-53, 106-69.