«Σκούπα» για την ΑΕΚ απέναντι στον ΟΦΗ

Metrosport Team23 Φεβρουαρίου 2020

Η ΑΕΚ πέρασε εύκολα το εμπόδιο του ΟΦΗ με 3-0.

Η Ένωση με δύο γκολ στα πρώτα οκτώ λεπτά από τους Μάνταλο και τον Βέρντε πήρε ισχυρό προβάδισμα απέναντι στους Κρητικούς.

Στη συνέχεια το έργο των παικτών του Μάσιμο Καρέρα ήταν πιο εύκολο καθώς είχαν «λυθεί» τα πόδια τους. Η ΑΕΚ συνέχισε να μένει ψηλά και μπόρεσε να κάνει τρία τα τέρματα της με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ντανιέλε Βέρντε.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του αλλά δεν μπόρεσε να βρει αντίδραση, και δεν μπόρεσε να μειώσει το σκορ.

Με το 3-0 στα χέρια της η ΑΕΚ δεν ρίσκαρε και έκανε διαχείριση του παιχνιδιού χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα από τους κρητικούς.

Με αυτή της νίκη η ΑΕΚ έφτασε στην 15η νίκη της στη φετινή χρονιά και εδραιώθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς, ενώ οι παίκτες του ΟΦΗ έκαναν βήμα εισόδου στα Play-Off.

Στο 93ο λεπτό του αγώνα ο Μάρκο Λιβάγια δέχθηκε επίτηδες την δεύτερη κίτρινη κάρτα ώστε να αποβληθεί και να χάσει το επόμενο παιχνίδι απέναντι στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Κουτρουμπής, Μεγιάδο, Βίκτορ, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σεμέδο, Τσιλιανίδης, Βαζ και Φιγκειρέδο