Σημαντική νίκη του ΠΑΟΚ επί του Απόλλωνα Πάτρας

Metrosport Team16 Απριλίου 2022

Ο ΠΑΟΚ φώναξε παρών απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας για την 22η αγωνιστική της Basket League, εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος και πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην ομάδα της Αχαϊας με σκορ 81-76.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να βρει επιθετικές λύσεις περιφερειακά, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχος στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Γκριν, Ντιλίο και Γιάνκοβιτς να μην τα καταφέρνουν από τα 6.75.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 45-38 σκορ, ενώ οι «ασπρόμαυροι» έπαιξαν με τη φωτιά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καθώς η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους με καλάθια των Τσαλμπούρη και Μήτρου Λονγκ.

Μετά το τάιμ άουτ, οι παίκτες του Δικεφάλου εμφανίστηκαν βελτιωμένοι πήραν διαφορά ασφαλείας (79-74) με τον Λι να κερδίζει καλάθι και φάουλ. Μέχρι το φινάλε του αγώνα διατηρήθηκε η διαφορά των πέντε βαθμών και ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λι 4, Γκριν 12 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοβ 7 (1), Καμπερίδης 10 (3/3 τρίποντα), Χριστοδούλου, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 2, Μάντζαρης 8 (4 ασίστ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ρένφρο 5.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 5 (14 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 14 (1), Σίμονς 15 (2/6 τρίποντα), Δίπλαρος, ΜακΚλίν 15 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 6, Ζούμπος, Ντέιβις 11 (1), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ).