Σέλτικς - Μπακς 89 -101: Σκόρπισαν τον τρόμο τα «ελάφια» με τρομερό Γιάννη

Κωστής Παναγιώτου01 Μαΐου 2022

Οι Μιλγουόκι Μπακς έδειξαν μέταλλο πρωταθλητή στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στους Μπόστον Σέλτικς και έκαναν το μπρέικ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει μια γεμάτη εμφάνιση και να ολοκληρώνει τον αγώνα με triple double.

Οι Κέλτες είχαν τρομοκρατήσει στον πρώτο γύρο των play-offs, σκουπίζοντας τους Νετς του Ντουράντ και του Ίρβινγκ (4-0), αλλά οι περσινοί πρωταθλητές του NBA μπήκαν αποφασισμένοι στo TD Garden, κάνοντας το μπρέικ στη σειρά, στο Game 1 των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο αγώνας

Οι Σέλτικς στο 8ο λεπτό του πρώτου δωδεκαλέπτου πήραν προβάδισμα έξι πόντων (18-12) με τον Σμαρτ για δύο. Οι Μπακς, όμως, απάντησαν με ένα σερί 6-15 και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με 5/9 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι παρότι είχαν ξεκινήσει εντυπωσιακά πίσω από τη γραμμή του τρίποντου έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 4/13.

Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές υπέπεσαν σε πολλά λάθη αλλά οι Σέλτικς δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευθούν, καθώς από τα 10 λάθη σκόραραν μόλις έξι πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με ένα κρεσέντο του Γιάννη πήραν διψήφια διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (46-56).

Ο Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Το Μιλγουόκι είχε 50% ευστοχία από το τρίποντο (10/20), ενώ οι Κέλτες είχαν το απογοητευτικό 6/19 τρίποντα.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς συνέχισαν να κρατούν τη διαφορά ασφαλείας, με τους Σέλτικς να προσπαθούν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, κλείνοντας τη τρίτη περίοδο με 8 πόντους διαφορά (70-78).

Στην τελευταία περίοδο έκαναν ότι μπορούσαν για να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο είχε άλλη άποψη, φτάνοντας τη διαφορά στο 40΄στους +15 (72-87), με τρίποντο του Πότρις.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη οι Σέλτικς προσπαθούσαν να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά μάταια, με τους πρωταθλητές να μην δικαίωμα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-27, 46-56, 70-78, 89-101

Μπόστον Σέλτικς ( Προπονητής: Ίμε Ουντόκα ): Τέιτουμ 21 (2/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Χόρφορντ 12 (4/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 6 (3/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπράουν 12 (3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Σμαρτ 10 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουάιτ 10 (2), Γκραντ Γουίλιαμς 8 (2), Πρίτσαρντ 6 (2/8 τρίποντα), Τάις 2, Φιτς, Στάουσκας, Νέσμιθ, Χάουζερ, Κορνέτ

Μολγουόκι Μπακς ( Προπονητής: Μάικ Μπουντενχόλζερ ): Πόρτις 15 (2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 24 (9/23 δίποντα, 6/11 βολές, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 μπλοκ, 5 λάθη σε 37:47), Λόπεζ 6 (10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μάθιους 5 (1/6 τρίποντα), Χόλιντεϊ 25 (5/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άλεν 11 (3), Κόνατον 8 (2), Κάρτερ 7 (1), Βιλντόσα, Νουόρα, Ιμπάκα, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σέλτικς: 10/34 δίποντα, 18/50 τρίποντα, 15/20 βολές, 54 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 18 λάθη, 25 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 25/56 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 15/21 βολές, 66 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη, 21 φάουλ

To Game 2 είναι τα ξημερώματα της 4ης Μαΐου ( 2:00 ).