Σαρωτική η Ίντερ και πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ (vids)

Δημήτρης Καλαϊτζής17 Αυγούστου 2020

Η Ίντερ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν φαβορί για πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα και συνέτριψε με 5-0 την Σαχτάρ Ντόνετσκ και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την πολυνίκη του θεσμού, Σεβίλλη, που πέταξε εκτός διοργάνωσης τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στην πρώτη τους φάση στο παιχνίδι οι νερατζούρι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μετά από λάθος του Πιατόφ, ο Μπαρέλα πήρε την μπάλα, έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μαρτίνες με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 στο 19΄.

Το 2-0 για τους Ιταλούς ήρθε στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπρόζοβιτς, ο Ντ' Αμπρόζιο με κεφαλιά έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Ουκρανού γκολκίπερ.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ίντερ έβαλε ο Μαρτίνες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα στο 74΄.

Τέσσερα λεπτά μετά, ήταν σειρά του Λουκάκου να χριστεί σκόρερ και να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βέλγος θηριώδης φορ στο 84΄, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.