Πρόκριση της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Γρανάδα μετά από ματς-θρίλερ

Metrosport Team04 Φεβρουαρίου 2021

Και τον δεύτερο εγχώριο στόχο κινδύνευσε να χάσει η Μπαρτσελόνα. Στο πρωτάθλημα βρίσκεται δέκα βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης και, μάλιστα, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ πριν από λίγη ώρα είδε τον «χάρο» με τα μάτια της στην έδρα της Γρανάδα στο Κύπελλο.

Η πρώην αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, Γρανάδα, κέρδιζε 2-0 μέχρι το 88' αλλά, τελικά, αυτοκτόνησε, ισοφαρίστηκε και στην παράταση λύγισε και έχασε με 3-5. Τα τέρματα των γηπεδούχων στην κανονική διάρκεια σημείωσε ο Κένεντι στο 33' και ο Σολδάδο στο 47', ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 88' με τον Γκριεζμάν και ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Άλμπα.

Στο εξτρά ημίωρο, η Μπάρτσα κατάφερε να σκοράρει με τον Γκριεζμάν στο 100', στο 103' ο Φεντέ με πέναλτι έφερε τον αγώνα στα ίσια, αλλά οι Ντε Γιονγκ στο 108' και Άλμπα στο 113' έβαλαν τέλος στο θρίλερ και έδωσαν την πρόκριση στην ομάδα τους.