Ποια σύμπτωση; Σύμπτωμα είναι!

Αρις Νικολάκης14 Φεβρουαρίου 2023

Αμετανόητοι! Αδιόρθωτοι! Απαράδεκτοι! Ασυγχώρητοι… Ίσως, και ανίκανοι; Ίσως;

Σε τρία λεπτά στα τελειώματα του αγώνα, δυο γκολ του Αστλερα βύθισαν τον ΠΑΟΚ. Βύθισαν; Ναι, βύθισαν! Επειδή για τον ΠΑΟΚ, δεν είναι απλά μία απώλεια δυο βαθμών. Τους είχε στο τσεπάκι τού, μάλιστα. Είναι συνάμα η ψυχολογική, η πνευματική ζημιά την οποία προκαλούν.

Θα πείτε… Μα ήταν καλύτερος ο ΠΑΟΚ. Ε, και; Στο ποδόσφαιρο, ουκ ολίγες φορές, δε νικά ο καλύτερος! Και μία από αυτές καταγράφθηκε χθες.

Στο ίδιο έργο, θεατές; Η απειλή αυτή, επειδή περί απειλής πρόκειται, τάραξε τους φίλους του «δικέφαλου» με τη συμπλήρωση 45 λεπτών στην Τρίπολη. Ένα τσουβάλι ευκαιρίες για την ομάδα τους. Και μόνον ένα γκολ. Άντε κι ένα δοκάρι...

Αυτό ήταν το κακό. Το χειρότερο ήταν που ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τόση φόρα (είναι και της …μοδός η λέξη!) μπροστά, που παράτησε το πίσω. Έτσι, αν και κυρίαρχος του αγώνα… Κινδύνεψε σοβαρά. Χάρη δε, στην εκπληκτική αντίδραση του Ζίβκο Ζίβκοβιτς απέφυγε την ισοφάριση!

Με κύρια αιτία του κακού… Ήτοι, ένα τσουβάλι ευκαιρίες με μόνον ένα γκολ. Άντε κι ένα δοκάρι… Το ασίγαστο πάθος παικτών του για γκολ. Τους τύφλωνε και χθες. Δεν έβλεπαν στο μέτρο τον αμαρκάριστο συμπαίκτη τους. Δεν άκουγαν δίπλα τις κραυγές του προπονητή τους…

Για να φθάσει το 83ο λεπτό. Και μια ακόμη συνεργασία… Επιμένουμε… Συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ (ασίστ Σοάρες, γκολ Μπράντον)… Για το 0-2. Με συνεργασία πάντως… Επιμένουμε… Συνεργασία (ασίστ Ολιβέιρα, γκολ Νάσμπεργκ) έγινε το 0-1 στο 7ο λεπτό.

Γενικά όμως, ο ΠΑΟΚ πετούσε επιθετικά. Πελαγοδρομούσε αμυντικά. Ο Αστέρας τρύπησε μεν, ελάχιστες φορές την άμυνα του ΠΑΟΚ αλλά… Όσες φορές την τρύπησε, αν κι έβλεπε κατάματα την εστία… Μέχρι το 89ο λεπτό, την έχανε! Στο 90ο λεπτό έγινε το 1-2. Κι η απειλή «στο ίδιο έργον θεατές;» φάνηκε πάλι, ξεκάθαρα στον ορίζοντα του ΠΑΟΚ. Στο 93ο η απειλή έγινε πράξη με το 2-2

Και ναι… Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πάλι, καλή μπάλα. Έχασε πάλι, βαθμούς. Με ευθύνη της επίθεσης μεν, αλλά εξ αιτίας της άμυνας, δε. Και στα δυο γκολ του Αστέρα οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ ήταν για το ανάθεμα. Αμετανόητοι! Αδιόρθωτοι! Απαράδεκτοι! Ασυγχώρητοι… Ίσως, και ανίκανοι; Ή, όχι τόσο ικανοί; Ίσως;

Τα λέγαμε και χθες. Ο ΠΑΟΚ υπερέβη τα όρια του. Γι’ αυτό έφθασε τόσες φορές στην βρύση (Ηράκλειο, Λειβαδιά, Περιστέρι, Τρίπολη) δίχως να πιει νερό όλες νερό! Πόσο δύναται μετά τα όρια του, να φθάσει;

Δεν είναι λοιπόν, απλά σύμπτωση. Σύμπτωμα έλλειψης περισσότερων δυνατοτήτων είναι! Κι αυτές όμως, οι συγκςκριμένες δυνατότητες του ΠΑΟΚ τον έφεραν εδώ, όπου τον έφεραν… Στις παρυφές της κορυφής του Πρωταθλήματος. Κι ένα βήμα από τον τελικό του Κυπέλλου.

Να μην τα ισοπεδώσουμε όλα… Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται!