Πλήρωσε το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής

Δημήτρης Καλαϊτζής07 Μαρτίου 2020

Ο Ηρακλής δεν άντεξε απέναντι στην ΑΕΚ και μοιραία γνώρισε την ήττα με σκορ 86-61 στο ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της EKO Basket League.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη πλήρωσαν το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 18 πόντους και παρά την υπερπροσπάθεια στις επόμενες τρεις περιόδους, δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο δύσκολο ματς που ακολουθεί με τον Παναθηναϊκό στο Ιβανώφειο.

Στην αντίπερα όχθη, η Ένωση που ήταν καταιγιστική έξω από τα 6.75 (14/28) πέτυχε την 14η συνεχόμενη νίκη της.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Ρέι με 16 πόντους, με τον Ζήση να ακολουθεί με 13.

Από τους «κυανόλευκους» διασώθηκε ο Χάνλαν με 14 πόντους.

Κατέρρευσε από νωρίς

Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο ξεκίνημα του αγώνα και επέτρεψε την ΑΕΚ να πάρει καθαρό προβάδισμα από νωρίς. Αρχικά, η Ένωση προηγήθηκε με επτά (11-4) και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (21-10), χάρις τα συνεχόμενα καλάθια του Ρέι. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν απελπιστική σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -18 (30-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ημίθεος με κινητήριο μοχλό τον Χάνλαν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους εννιά (39-30) στο 12΄ . Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα στο +12 (44-32).

Έριξε τη διαφορά, αλλά...

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ συνέχισε να έχει διψήφια διαφορά, αλλά ο Ηρακλής με σερί 8-0 έριξε τη διαφορά στους έξι (55-46) στο 27΄.

Παρά την υπερπροσπάθεια, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο και μοιραία έφυγαν με άδεια χέρια από το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Ζήσης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσάλμερς 3 (5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (3/4 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (3/4 τρίποντα), Γκίκας 2, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 6 (2/7 τρίποντα), Σότερ 3.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καντζούρης): Τέπιτς 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 11 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 12 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μανωλόπουλος 6 (2), Κακαρούδης 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάβιν 2.