Πέρασε με δυσκολία από τη Ριζούπολη η ΑΕΚ

Πέτρος Χαριζακλής13 Δεκεμβρίου 2020

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι αλλά και από τη Λέστερ στην Αγγλία, η ΑΕΚ έψαχνε την απάντηση και την επιστροφή στις νίκες. Δυσκολεύτηκε κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα αλλά τα κατάφερε με 4-2 και παρέμεινε στην 4η θέση. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου ήταν εξαιρετικά εύστοχη και κέρδιζε με 3-1.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ με προβολή μετά από σέντρα του Μιτάι. Δύο λεπτά αργότερα ο Φερνάντες με κεφαλιά ισοφάρισε για τον Απόλλωνα.

Στο 19ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον τερματοφύλακα Βέλχουρστ να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 25ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και «έγραψε» το 1-3 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο 66’ με κεφαλιά του Τσαμπούρη ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-3 αλλά η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 88’ με γκολ του Ολιβέιρα που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Ανσαριφάρντ, «καθάρισε» το παιχνίδι για την Ενωση.

Στο 94ο λεπτό ο Μπαξεβανίδης από κοντά μείωσε σε 3-4 και άγχωσε την ομάδα του Καρέρα.