Πάτησαν τους Λέικερς οι Ρόκετς, απίστευτος Λίλαρντ για τους Μπλέιζερς

Στέφανος Αβραμίδης07 Αυγούστου 2020

Σημαντική νίκη για τους Ρόκετς κόντρα στους Λέικερς με 113-97 στη «φούσκα» του ΝΒΑ στο Ορλάντο.

Οι «ρουκέτες» προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 65-56 και αύξησαν το προβάδισμά τους στους 15 (94-79) κόντρα στους «λιμνανθρώπους» που έπαιζαν χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Μπροστάρης για την ομάδα του Χιούστον ο Τζέιμς Χάρντεν λόγω και της απουσίας του Ράσελ Ουέστμπρουκ. Ο «μούσιας» ολοκλήρωσε τον αγώνα με 39 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ αλλά και 9 λάθη. Στο σκοράρισμα βοήθησε και ο Μπεν ΜακΛεμόρ με 20 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο Κάιλ Κούζμα είχε 21 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις 17 πόντους και 12 ριμπάουντ αλλά και 7 λάθη.

Μία ακόμα πολύτιμη νίκη στην προσπάθειά τους για την είσοδο στα πλέι οφ πήραν οι Μπλέιζερς κόντρα στους Νάγκετς με 125-115.

Ο Ντάμιεν Λίλαρντ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 45 πόντους με 11/18 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Νίκη και για τους Κλίπερς κόντρα στους Μάβερικς με 126-111. Κορυφαίοι των νικητών οι Λέοναρντ, Τζορζ με 29 και 24 πόντους ενώ των ηττημένων οι Πορζίνγκις, Ντόντσιτς με 30 και 29 πόντους.

Οι Σανς συνέχισαν τη νικηφόρα πορεία τους στο Ορλάντο με «θύμα» τους Πέισερς (114-99) ενώ οι Κινγκς επικράτησαν των Πέλικανς με 140-125.

Νωρίτερα, οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο νίκησαν τους Χιτ με 130-116 κάνοντας τρομερό come-back από το -23.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ και ο Κρις Μίντλετον είχαν από 33 πόντους και μάλιστα ο «Greek Freak» με 13/13 δίποντα.