Παρέμεινε στην Premier League η Νότιγχαμ, πρωταθλήτρια η Σίτι

Metrosport Team20 Μαΐου 2023

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0 επί της Άρσεναλ κερδίζοντας την παραμονή της στην κατηγορία και δίνοντας την ευκαιρία στη Μάντσεστερ Σίτι να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια. Οι «κανονιέρηδες» έχουν έναν ακόμη αγώνα για να ολοκληρώσουν τις φετινές τους υποχρεώσεις ενώ οι «πολίτες» άλλους τρεις και βρίσκονται ήδη με τέσσερις βαθμούς μπροστά.

Εξαιρετικές αμυντικές επιδόσεις από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο. Η Νότιγχαμ κατάφερε να βγει αλώβητη από την πίεση των «κανονιέρηδων» και μάλιστα, στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ.

Μετά από λάθος στη μεσαία γραμμής, ο Γκιμπς Γουάιτ έγινε αποδέκτης της μπάλας και βγήκε στην κοόντρα, έδωσε στον Αβονίγι, ο οποίος πλάσαρε τον Ράμσντεϊλ κάνοντας το 1-0. (δείτε το γκολ εδώ

Η Άρσεναλ προσπάθησε να βρει απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν το φινάλε ο Έντεγκααρντ έκανε το σουτ αλλά χωρίς στόχο. Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε και ο Βαγγέλης Μαρινάκης.