ΠΑΟΚ VS Ολυμπιακός: Απόλυτος κυρίαρχος στην Τούμπα για 21 χρόνια

Γιώργος Καστάνης18 Απριλίου 2021

Ο ΠΑΟΚ ήταν επί σειρά ετών ο φόβος και ο τρόμος τους. Είναι η μοναδική ομάδα στην Ελλάδα που συνέτριψε τον Ολυμπιακό εντός έδρας (στο ουδέτερο γήπεδο των Σερρών) με το επιβλητικό 6-1, αποτελεί την μοναδική ομάδα που έχει πετύχει επί των Πειραιωτών την πλέον ευρεία νίκη στο Καραϊσκάκη με το εμφατικό 4-0. Ο ΠΑΟΚ όμως, είναι η μοναδική ομάδα που έχει δημιουργήσει (σε βάρος του Ολυμπιακού) την μεγαλύτερη παράδοση με συνεχόμενες επιτυχίες εντός έδρας.

Από τότε που καθιερώθηκε η πρώτη εθνική κατηγορία (σεζόν 1959-60) έως και σήμερα, καμία ομάδα στην Ελλάδα δεν έχει καταφέρει, αυτό που πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού, επί 21 συναπτά έτη. Ηταν οι δύο δεκαετίες, στις οποίες οι Πειραιώτες πριν ακόμη ταξιδέψουν με προορισμό τη Θεσσαλονίκη, έλεγαν πως θα χάσουν από τα Τέμπη. Όπως και γινόταν.

Το παρελθόν των ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού είναι πολύ πλούσιο. Και αναμφίβολα ξεχωρίζει το σπουδαίο εντός έδρας αήττητο που έχτισε ο Δικέφαλος κόντρα στους ερυθρόλευκους, από την σεζόν 1970-71, μέχρι την αγωνιστική περίοδο 1991-92, διάστημα κατά το οποίο οι ασπρόμαυροι δεν είχαν χάσει από τους Πειραιώτες στην Τούμπα. Για 21 χρόνια, λοιπόν, ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος των ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που δεν ήξερε τι θα πεί νίκη, όπως φανερώνουν οι αριθμοί.

Ας τα πάρουμε, όμως, από την αρχή. Συνολικά, σε επίπεδο Α' Εθνικής, ο ΠΑΟΚ μετράει εντός έδρας 30 νίκες, 15 ντέρμπι έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα, ενώ ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει 15 φορές. Η τελευταία επιτυχία των ερυθρολεύκων στην Τούμπα χρονολογείται περίπου 3,5 χρόνια πριν, όταν κέρδισαν με 0-2 χάρη σε γκολ των Ιντέγε και Μιλιβόγεβιτς.

Το αήττητο, συγκεκριμένα, ξεκίνησε στις 3 Ιανουαρίου 1971, όταν ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε με τον Ολυμπιακό ισόπαλος (0-0) στην Τούμπα και ολοκληρώθηκε στις 24 Μαΐου 1992, όταν ο Δικέφαλος έχασε με 1-2. Μέχρι να έρθει αυτή η ήττα, σε 21 συνολικά συνεχόμενα ντέρμπι, οι ασπρόμαυροι είχαν να επιδείξουν 19 νίκες και δύο ισοπαλίες. Η πιο επιβλητική επιτυχία απ' όλες ήταν αναμφίβολα η νίκη με 6-1 στις Σέρρες, τον Δεκέμβριο του 1987.

03/01/71 ΠΡΩΤ. ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-0

Από την πολυετή παράδοση, παραθέτουμε τις πλέον εμφατικές νίκες του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού στο διάστημα του αήττητου σερί

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 4-3

Μετά την λευκή ισοπαλία στις 3 Ιανουαρίου 1971, το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων την επόμενη σεζόν πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής, στις 25 Ιουνίου 1972, και βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με το εντυπωσιακό 4-3. Το σκορ άνοιξε στο 6' ο Αποστολίδης, αλλά μέχρι το 24' ο Ολυμπιακός είχε ανατρέψει το σκορ. Με γκολ των Ματζουράκη και Σαράφη ο Δικέφαλος ξαναπροηγήθηκε (3-2), ισοφαρίστηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Σαράφης «είπε την τελευταία λέξη» ένα λεπτό αργότερα.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 3-1

Στον δρόμο για την κατάκτηση του πρώτου Πρωταθλήματος, την σεζόν 1975-76, ο ΠΑΟΚ πέτυχε ακόμη μία νίκη επί του Ολυμπιακού, αυτή τη φορά με 3-1, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, έχοντας για σκόρερ τους Κερμανίδη, Σαράφη και Γκουερίνο, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα από το 27’ μέχρι το 45’.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 3-0

Την αγωνιστική περίοδο 1981-82 ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 3-0, για την 11η αγωνιστική, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Χρήστο Δημόπουλο, ο οποίος σκόραρε δύο τέρματα. Το τρίτο γκολ ήρθε μετά από σύγχυση και, τελικά, χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Βαμβακούλα. Η ουσία είναι ότι ο Δικέφαλος υπέταξε για ακόμη μία φορά τον Ολυμπιακό και, μάλιστα, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 4-0

Την σεζόν 1983-84 μπορεί ο ΠΑΟΚ να μην υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, αλλά κατάφερε να διατηρήσει το εντός έδρας αήττητο. Στο γήπεδο των Σερρών, ο Δικέφαλος μετέτρεψε το ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο, επικρατώντας με 4-0. Σκόρερ χρίστηκαν οι Δημόπουλος, Κούδας, Σκαρτάδος και Κωστίκος. Το τέρμα του Κούδα, πρέπει να σημειωθεί, ότι ήταν σπάνιας ομορφιάς.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 4-1

Την αγωνιστική περίοδο 1986-87, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ σκόρπισε τον Ολυμπιακό με 4-1. Το σκορ ήταν ήδη στο ημίχρονο 3-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπανιώτης, Σκαρτάδος, Αλεξανδρίδης και Λάκης Παπαϊωάννου, ενώ από το 60’, όταν το αποτέλεσμα ήταν 4-1 και μέχρι το φινάλε, οι οπαδοί του Δικεφάλου έστησαν στις κερκίδες ένα ξέφρενο πάρτι.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 6-1

Το πιο αξέχαστο ντέρμπι ήταν αναμφισβήτητα της περιόδου 1987-88. Οι Σέρρες αποδεικνύονται… γουρλίδικες για τον ΠΑΟΚ, που αυτή την φορά διασύρει τον Ολυμπιακό 6-1. Σκόρερ χρίστηκαν οι Μπάνον, Μαυρομάτης, Σίγγας, Μπανιώτης, και δύο φορές ο Στέφανος Μπορμπόκης. Η συγκεκριμένη επιτυχία, φυσικά, γράφτηκε στην ιστορία και μνημονεύεται μέχρι και σήμερα από τους φίλους του Δικεφάλου.

Την περίοδο 1989-90 ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μία ακόμη επιβλητική νίκη επί του Ολυμπιακού, αυτή την φορά με σκορ 4-1. Τα γκολ πέτυχαν οι Σκαρτάδος (2), Λαγωνίδης και Αλεξούλης. Χαρακτηριστικό της άνετης επικράτησης του Δικεφάλου είναι ότι το τελικό αποτέλεσμα είχε και διαμορφωθεί από νωρίς και πιο συγκεκριμένα μόλις στο τρίτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Διθύραμβοι για το αήττητο και την μεγαλύτερη νίκη εντός

Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και από τις φωτογραφίες που παραθέτουμε, οι μεγαλειώδεις επιτυχίες του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού, αποτυπώθηκαν στο σύνολο του αθλητικού τύπου.

Ένα τα μεγαλύτερα αήττητα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου ολοκληρώθηκε, τελικά, στις 24 Μαΐου του 1992. Δεν είναι τυχαίο πως ο ΠΑΟΚ έχει υποχρεώσει τον Ολυμπιακό στις περισσότερες εκτός έδρας ήττες στην ιστορία του, στο ελληνικό Πρωτάθλημα.

Πιο συγκεκριμένα, οι ερυθρόλευκοι έχουν γνωρίσει 31 ήττες στην Τούμπα, σε επίπεδο Α’ Εθνικής, ενώ ο Παναθηναϊκός, εντός έδρας στο Πρωτάθλημα, έχει να επιδείξει μόλις 19 επιτυχίες και η ΑΕΚ, ως γηπεδούχος, 22.

Οι αριθμοί στην περίπτωση των ντέρμπι μεταξύ του Δικεφάλου και των ερυθρολεύκων στην Τούμπα, αποδεικνύουν περίτρανα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι Πειραιώτες στην θρυλική έδρα του ΠΑΟΚ.