ΠΑΟΚ Β': «Καθάρισε» σε 13 λεπτά τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό Β'

Metrosport Team10 Μαρτίου 2023

Με ένα σπουδαίο διπλό έφυγε από το Ολυμπιακό Στάδιο ο ΠΑΟΚ Β' που επικράτησε με 4-1 του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα της Super League 2.

Ο Δικέφαλος αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο παιχνίδι. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μπράντοντιτς απέφυγε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έβγαλε την ασίστ για τον Πανίδη που διπλασίασε τα τέρματα των «ασπρόμαυρων». Στο 13ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο τέρμα όταν μετά από αντεπίθεση, ο Πανίδης βρήκε τον Γκορτεζιάνι που έκανε το 3-0.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν δύο λεπτά αργότερα και μείωσαν το σκορ όταν μετά από σέντρα του Τουρκοχωρίτη, ο Ταβάρες με κεφαλιά έκανε το 1-3 ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ αλλά ο Ταλιχμανίδης ήταν σε σωστή θέση. Το τριφύλλι έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Βουτσάς είδε ορθά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και αναζητούσαν ένα τέταρτο γκολ. Μάλιστα, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 47ο λεπτό καθώς ο Ξενόπουλος απέκρουσε το σουτ του Τασιούρα. Στο 70΄οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να κάνουν το 2-3 αλλά ο Ταλιχμανίδης έσωσε την εστία του. Στο 81΄ο Δικέφαλος βρήκε το τέρμα που έψαχνε καθώς ο Χατζηστραβός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναθηναϊκού Β: Ξενόπουλος, Σιδεράς, Βουτσάς, Μαρτίνης, Εμπό (46΄Σερπέζης), Φουρτάδο (62΄Κρυπαράκος), Αντωνίου, Ταβάρες, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Μπιλάλ (62’ Αθανασακόπουλος).

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης, Σελιμάι (46΄Μελετίδης), Τασιούρας (67’ Γιαξής), Παναγιώτου, Κωττάς, Ουεντραόγκο, Νινούα (46’ Τσοπούρογλου), Δαρέλας (73΄Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Πανίδης (65΄Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι.