Επιστροφή από το -15 αλλά και διπλό πλήγμα για τον ΠΑΟΚ στη νίκη επί της Καρδίτσας

Metrosport Team28 Σεπτεμβρίου 2022

Στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καρδίτσας στο «Παλατάκι» με 80-75. Ο Δικέφαλος ήταν πολύ καλός επιθετικά στην πρώτη και στην τελευταία περίοδο, έπαιξε καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεχόμενος μόνο επτά πόντους και ανέτρεψε το εις βάρος του 56-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ήταν μία «πύρρειος» νίκη όμως για τον ΠΑΟΚ αφού υπέστη διπλό πλήγμα. Τόσο ο Τζέιλεν Ράιλι όσο και ο Νίκος Τσιακμάς υπέστησαν διάστρεμμα με την κατάσταση του Αμερικανού να δημιουργεί τη μεγαλύτερη ανησυχία. Άλλωστε για τον ΠΑΟΚ οι επίσημες υποχρεώσεις αρχίζουν την επόμενη Τετάρτη (5/10) με την πρεμιέρα του BCL κόντρα στην Ντιζόν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός έξω από τα 6,75μ., σκοράροντας πέντε τρίποντα και φτάνοντας μέχρι και στο +11 (22-11). Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, η Καρδίτσα μείωσε (31-29), αλλά ο Φράνκε ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και είχε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ (42-37). Τελικά η Καρδίτσα έκανε σερί και πήγε με +1 (42-43) στο ημίχρονο.

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του ΠΑΟΚ, η Καρδίτσα έκανε το 44-58 με τους Γκάμπροβσεκ και Καλαϊτζάκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση και το επιμέρους σκορ να ανοίγει στο 2-21. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε απαντήσεις στη ρακέτα απέναντι στον κυριαρχικό Ντελοριέ και έφτασε να βρίσκεται στο -12 (56-68). Δύο σερί τρίποντα του Φράνκε και δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Ρένφρο (69-70) άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Το επιμέρους σκορ επεκτάθηκε στο 18-3, για το 74-73 στο 37’ και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε στο τελικό 80-75.

Δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ 1, Πρίτζετ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελοριέ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.