ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δεν χάνει στην «Τούμπα» το Σεπτέμβρη

Metrosport Team25 Σεπτεμβρίου 2021

Επιμέλεια: Κωστής Παναγιώτου

Το ντέρμπι των «Δικεφάλων» πλησιάζει, Ραζβάν Λουτσέσκου και Βλάνταν Μιλόγεβιτς ετοιμάζουν τις ομάδες τους για το κυριακάτικο παιχνίδι (26/9, 20:30). Μια κόντρα που τα τελευταία χρόνια έχει γιγαντωθεί, με αποκορύφωμα το περιβόητο παιχνίδι στην "Τούμπα" με το ακυρωθέν γκολ του Βαρέλα και το αλησμόνητο τελικό του Βόλου.

Ο μήνας Σεπτέμβρης κρύβει τις δικές του ιστορίες και αριθμούς για την αναμέτρηση ΠΑΟΚ - ΑΕΚ. Το στατιστικό που ξεχωρίζει, κοιτάζοντας την παράδοση των δύο συλλόγων τον ένατο μήνα του χρόνου, είναι η «ασπρόμαυρη» κυριαρχία. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχουν πανηγυρίσει ποτέ τον Σεπτέμβρη στο γήπεδο της Τούμπας.

Η μοναδική νίκη της Ένωσης ( αναφερόμαστε σε αγώνες με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ το Σεπτέμβριο ) ήταν στις 14/9/1980, με τον αγώνα να διεξάγεται στο "Καυταντζόγλειο" και όχι στη φυσική έδρα του ΠΑΟΚ, λόγω φθορών από το σεισμό του 1977 στη Θεσσαλονίκη, η ΑΕΚ πανηγύρισε τότε την επικράτησή της με 2-1.

Στις 11 Σεπτεμβρίου 1983 οι δύο «Δικέφαλοι» αναμετρήθηκαν ξανά μακριά από την "Τούμπα" στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «ασπρόμαυρους» νικητές με σκορ 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Γιώργος Κωστίκος στο 30ο λεπτό.

Ο σκόρερ Βιεϊρίνια και το 3-0

Όπως και φέτος, οι δύο ομάδες διασταύρωναν τα ξίφη τους στην 4η αγωνιστική της Super League 1. Ο αγώνας εκτυλίχθηκε πιο εύκολα από ότι περίμεναν ο Λάζλο Μπόλονι και οι παίκτες του. Στο 16' Αντελίνο Βιεϊρίνια άνοιξε το σκορ (1-0), δίνοντας τη σκυτάλη στον Αθανασιάδη (37') και στον Σαλπιγγίδη (45+1'). Είναι η μεγαλύτερη νίκη του ΠΑΟΚ τον Σεπτέμβρη απέναντι στην ΑΕΚ.

Το βράδυ που νίκησε το ποδόσφαιρο - Το συγκλονιστικό 4-4

Τη σεζόν 1999-2000, η "Τούμπα" έζησε μαγικές στιγμές σε έναν αγώνα που πέρασε στην ιστορία με τις εντυπωσιακές εναλλαγές στο σκορ. Στο πρώτο λεπτό ο Τσίριτς έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ, στο 16' ο Μαραγκός ισοφαρίζει προσωρινά. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από τους γηπεδούχους ο Νικολαϊδης σκοράρει (20', 1-2) και ο Ντόλμπεργκ (23’) με αυτογκόλ δίνει ισχυρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με δύο τέρματα διαφορά (1-3). Ο Ντόλμπεργκ σκοράρει στη αντίπαλη εστία αυτή τη φορά και διαμορφώνει το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (2-3).

Ο Δέλλας δίνει ξανά «αέρα» δύο γκολ στους «κιτρινόμαυρους» στο 46ο λεπτό. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στο 65' ο Γεωργιάδης μειώνει (3-4), με τον Κολομβιανό, Βαλέντσια να ισοφαρίζει ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου (89') σε 4-4.