Παναθηναϊκός: Βαριά ήττα και από την Αναντολού Εφές με 88-69

Metrosport Team23 Δεκεμβρίου 2022

Η αστοχία και τα φθηνά λάθη τιμωρήθηκαν... παραδειγματικά από την Εφές, ενώ ο Ντουέιν Μπέικον άργησε και πάλι να «φουλάρει» τις μηχανές του σημειώνοντας και τους 20 πόντους στο δεύτερο μισό του ματς, σπαταλώντας ένα ολόκληρο ημίχρονο. Αποτέλεσμα; Το τελικό 88-69 υπέρ της τουρκικής ομάδας να έρθει στο ρελαντί και να υποχρεώσει τους «πράσινους» στην 3η σερί τους ήττα στην Euroleague και στην 4η συνεχόμενη στα μεταξύ τους ματς στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «πράσινοι» με αυτήν την ήττα έκλεισαν τα εκτός έδρας ματς με 0/3 και πλέον στρέφουν ολοκληρωτικά την προσοχή τους στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Παρασκευή (30/12, 21:00) στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Μπέικον δεν μπόρεσε να αλλάξει την εικόνα που είχε διαμορφωθεί στο ματς μετά το πρώτο ημίχρονο, ο Παπαγιάννης δεν είχε «ανάσες» με τον Γουίλιαμς να παίζει κατά συνθήκη στο «πέντε» ενώ σε κακό βράδυ βρέθηκαν και οι Λι-Γουόλτερς, με τον δεύτερο να αντιμετωπίζει και ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού. Στα ευχάριστα του αγώνα η επιστροφή του Μάριους Γκριγκόνις ο οποίος αγωνίστηκε κάτι λιγότερο από 11 λεπτά και πρόλαβε να σημειώσει 9 πόντους.

Για την Εφές ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν ασταμάτητος (23π., 10ριμπ.), ο Βασίλιε Μίτσιτς έπαιζε για... όλους (19π., 8ασ., 5ριμπ.) ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον «χτύπησε» τους «πράσινους» με συνεχόμενα pick n roll (13π., 8ριμπ., 3ασ., 3κλ.) τελειώνοντας το ματς με 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα και η βαθμολογία της Euroleague, έχουν ως εξής: