Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στο Λαύριο ο αποδεκατισμένος Αρης

Πέτρος Χαριζακλής19 Μαρτίου 2022

Ο Αρης είχε την ψυχολογία μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική, πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στο Λαύριο και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη αν είχε περισσότερες επιλογές στον πάγκο του. Στην ομάδα του Καστρίτη έλειψε πολύ ο Χάνλαν και ηττήθηκε με 68-64 από το Λαύριο.

Κορυφαίος για την αθηναϊκή ομάδα ο Βον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, από κοντά Μουράτος και Σάβατζ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Αρη ξεχώρισε ο Τζούστον με νταμπλ νταμπλ (14 πόντους και 14 ριμπάουντ), ο Κάουαν με 19 πόντους και 6 ασίστ και ο Λόκετ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και να γίνεται εναλλαγή προβαδίσματος από τη μία στην άλλη. Το Λαύριο έφτασε στο +5 (13-8) στα 4.11 πριν τη λήξη της περιόδου, όμως ο Αρης επέστρεψε με κορυφαίο τον Κάουαν.

Το Λαύριο μπήκε καλύτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σερί 13-4 πήρε κεφάλι στο σκορ (31-22). Εκεί Κάουαν και Λόκετ πήραν το παιχνίδι πάνω τους και με σερί 11-2 ο Αρης ισοφάρισε (33-33), πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια πετυχαίνοντας από ένα τρίποντο (36-36).

Σε χαμηλό σκορ κινήθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες μαζί να βάζουν 22 πόντους. Σχεδόν στα μισά της περιόδου, ο Αρης βρισκόταν μπροστά στο σκορ (39-41), το Λαύριο όμως απάντησε χωρίς να μπορέσει να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά παρότι ήταν πέτυχε τρία τρίποντα στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου.

Και το τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Αρης ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο κομμάτι της τελευταίας περιόδου (51-54, 54-60), ωστόσο το Λαύριο έμεινε ζωντανό. Ο Αρης χωρίς τον Χάνλαν δεν είχε επιλογές στην περιφέρεια και έτσι στο τέλος, έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-36, 48-46, 68-64

Λαύριο (Σερέλης): Βον 16 (8 ριμπ.), Σάβατζ 14, Νικολαΐδης 6, Μουράτος 15, Κακλαμανάκης 5, Σάντερς, Αμίνου 2, Γουίλιαμς 9, Περσίδης 2, Γερομίχαλος

Αρης (Καστρίτης): Τζούστον 14 (14 ριμπ.), Κάουαν 19 (6 ασίστ), Λόκετ 14 (9 ριμπ.), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3, Καμάρας 3, Πουλιανίτης 8, Πετανίδης, Κώττας 1