«Οξυγόνο» για τον Απόλλωνα Πόντου, 3-0 τα Τρίκαλα

Πέτρος Χαριζακλής09 Μαρτίου 2022

Σ΄ ένα παιχνίδι που είχε το χαρακτήρα τελικού, ο Απόλλωνας Πόντου ήταν σαρωτικός, ισοπεδώνοντας με 3-0 τα Τρίκαλα στο γήπεδο της Ευκαρπίας.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό.

Ο Ενομό έκανε το σουτ, ο Περλέσι απέκρουσε, ο Κουακού πήρε το ριμπάουντ και έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των Τρικάλων έδιωξε σωτήρια, όμως ο Λουφάκης με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Στο 40΄ ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, όμως ο Περλέσι απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Ρούνεϊ.

Το 2-0 ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό. Ο Κουακού έκανε την κάθετη πάσα και ο Ρούνεϊ με ωραίο πλασέ από τα αριστερά έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Πάτι στο 81΄.

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Πάτι, Καλαϊτζίδης (79΄ Ελέ), Ρούνεϊ, Ενομό, Νασερ, Λουφάκης (28΄ Σουντουρά), Τσιμίκας, Καλογέρης, Κουακού (75΄ Φράγκος).

Τρίκαλα: Περλέσι, Ντιαλόσι, Ελευθεριάδης (62΄ Μανίσογλου), Ιωαννίδης (46΄ Μυλόπουλος), Κεχαγιάς (75΄ Γκοβίνας), Μπαξεβάνος, Νιάρος, Πέλκας (75΄ Ζησόπουλος), Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας (Αουντίνο)