Όταν σοβαρεύτηκε νίκησε τη Βουλγαρία η Ελλάδα

Metrosport Team22 Φεβρουαρίου 2020

Δύσκολα έβαλε στην Εθνική Ομάδα η Βουλγαρία. Η επίσημη αγαπημένη τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Βούλγαρους για 37 λεπτά αλλά όταν σοβαρεύτηκε πήρε τη νίκη με 73-63 μπαίνοντας με το δεξί στα προκριματικά του Eurobasket του 2021. Κορυφαίος ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 19 πόντους.

Νευρικά άρχισε το παιχνίδι η Εθνική δίνοντας τη δυνατότητα στον αντίπαλο να σουτάρει έξω από τα 6.75μ. και να χτίσει διαφορά τεσσάρων πόντων στα πέντε πρώτα λεπτά. Μποχωρίδης και Μαργαρίτης έπιασαν δουλειά και κρατούσαν τη γαλανόλευκη κοντά στο σκορ ενώ με ασφυκτική πίεση στο τελευταίο λεπτό ολοκλήρωσε την περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 19-17. Τα προβλήματα στην άμυνα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Σκουρτόπουλου και ισοφάρισε σε 32-32 στο 18΄. Με ένα σερί 5-0 του Καββαδά και ένα τρίποντο του Μποχωρίδη η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια στο +6.

Μποχωρίδης και Γιαννόπουλος μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο οδηγώντας επιθετικά την Ελλάδα χωρίς όμως να ανοίξει περισσότερο η διαφορά. Οι αντίπαλοι βρήκαν και πάλι απαντήσεις και μείωσαν στους τρεις στο 28΄(49-46). Με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη η επίσημη αγαπημένη ανέβασε τη διαφορά στους 10. Άρχισε να κάνει λάθη και πάλι και οι Βούλγαροι έφτασαν στο καλάθι. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου σοβαρεύτηκαν και με σερί 9-0 αύξησαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη με 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63