Οσασούνα - Σεβίλλη 2-1: Με το καλημέρα η πρώτη έκπληξη στη LaLiga

Metrosport Team13 Αυγούστου 2022

Το έναυσμα της έναρξης της νέας σεζόν στη LaLiga το έδωσε η αναμέτρηση της Οσασούνα με τη Σεβίλλη, με τους Ανδαλουσιανούς να ξεκινούν με το χειρότερο δυνατό τρόπο τη χρονιά και την ομάδα από την Παμπλόνα με το δεξί.

Η Οσασούνα υποδέχτηκε τους Σεβιγιάνους στο "Ελ Σαδάρ" και μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Άβιλα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά η ομάδα του Λοπετέγκι αντέδρασε άμεσα και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε (1-1), με Ράφα Σιρ.

Οι ποδοσφαιριστές της Σεβίλλη είχαν την κατοχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δημιουργήσαν πολλές και καλές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς να καταφέρουν να τινάξουν τα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο 74΄ο Μονκαγιόλα κερδίζει το πέναλτι, από το τράβηγμα του Παπού Γκόμες, με τον Ορόθ να αναλαμβάνει την εκτέλεση, δίνοντας προβάδισμα στην Οσασούνα (2-1), το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.