Οριακή ήττα του Αρη στην Πάτρα και τερμάτισε 7ος

Metrosport Team14 Μαΐου 2022

Ο Απόλλωνας Πατρών επικράτησε οριακά με 74-73 του Άρη στο Κλειστό της Περιβόλας και τον «έστειλε» στην έβδομη θέση της τελικής κατάταξης της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην προημιτελική φάση των playoffs.

Τα πρώτα λεπτά είχαν χαμηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Το σκορ ήταν 5-6 υπέρ του Άρη στο τέταρτο λεπτό κι έκτοτε... σιγή. Ο Μήτρου-Λονγκ απλώς έβαλε μπροστά τον Απόλλωνα στο τέλος του εναρκτήριου δεκαλέπτου (10-9), με το μοτίβο αστοχίας, λαθών και χαμένων επιθέσεων να συνεχίζεται και στο επόμενο. Οι ομάδες ουσιαστικά άρχισαν να βρίσκουν έναν στοιχειώδη ρυθμό στην επίθεση μετά τα μέσα της β' περιόδου. Ο Μήτρου-Λονγκ δημιούργησε +5 για τους Πατρινούς (22-17, 17'), αλλά ο Τζούστον κρατούσε σε κοντινή απόσταση τους «κίτρινους» (25-22, 18'). .

Στην επανάληψη, ο ΜακΛίν ένιωθε καλά κι έδωσε προβάδισμα εκ νέου στον Απόλλωνα (32-31, 23') και λίγο αργότερα ο Μήτρου-Λονγκ επανέφερε το +5 (38-33, 25') των γηπεδούχων. Ο ΜακΛίν μάλιστα με τρίποντο έστειλε ακόμη και στο +7 (41-34) το σύνολο του κόουτς Νίκου Βετούλα, όμως ο Άρης είχε αντίδραση με τον Κάουαν (42-39, 27'). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 53-46.

Κέλι και Τζούστον ξεκίνησαν δυναμικό το καθοριστικό δεκάλεπτο (58-57, 33') κι οι συνεργασίες τους έφεραν το ματς στον πόντο. Έξι λεπτά πριν το φινάλε, ο Τζούστον έβαλε με κάρφωμα μπροστά τον Άρη (58-59), σε σερί του Αρη 0-9! Ο Μήτρου-Λονγκ ισοφάρισε σε 64-64 (37') από την γραμμή, αλλά οι Τζούστον και Νετζήπογλου μίλησαν σε κρίσιμο σημείο για τους Θεσσαλονικείς με το 64-68, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε. Ο Κάουαν με τρίποντο στα 31'' έγραψε το 69-73, αλλά ο Απόλλωνας με βολές του Μήτρου-Λονγκ και τρίποντο του Σίμονς στα 4.2'' πέρασε μπροστά με 74-73! Στον λιγοστό χρόνο που απέμενε, ο Πουλιανίτης έκανε λάθος και το ματς έληξε με τους Πατρινούς να πανηγυρίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.