«Οργια» Μπρούνο Φερνάντες-Πογκμπά και πεντάρα της Γιουνάιτεντ επί της Λιντς

Πέτρος Χαριζακλής14 Αυγούστου 2021

Μετά τα επεισόδια πριν την έναρξη του αγώνα στους δρόμους του Μάντσεστερ μεταξύ των δύο οπαδών, οι δύο ομάδες χάρισαν γκολ και θέαμα εντός αγωνιστικού χώρου. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στην πρεμιέρα, διαλύοντας με 5-1 τη Λιντς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κόκκινους διάβολους» ήταν ο Μπρούνο Φερνάντες που πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα σε μια σπουδαία νίκη.

Στο 30ο λεπτό ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ με αριστερό σουτ μετά από καταπληκτική ασίστ του Πογκμπά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (48') η Λιντς ισοφάρισε με καταπληκτικό σουτ του Αιλινγκ.

Η χαρά της Λιντς δεν κράτησε πολύ, αφού στο 52' ο Γκρίνγουντ με διαγώνιο σουτ μετά από 40άρα ασίστ του Πογκμπά έγραψε το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Φερνάντες «έγραψε» το 3-1 με αριστερό σουτ.

Ο Μπρούνο Φερνάντες είχε πετύχει δύο γκολ με το αριστερό, είπε να βάλει και ένα με το καλό του πόδι, το δεξί. Στο 60ο λεπτό ο Πορτογάλος με ωραίο βολέ μετά από μπαλιά του Λίντελοφ έγραψε το 4-1.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 68' ο Φρεντ με σουτ στην κίνηση μετά την 4η ασίστ του Πογκμπά.