Ολυμπιακοί Αγώνες – Ποδόσφαιρο: Χρυσό η Βραζιλία

Δημήτρης Καλαϊτζής07 Αυγούστου 2021

Η Βραζιλία κατέκτησε το δεύτερο σερί χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς επικράτησε 2-1 της μαχητικής Ισπανίας στην παράταση.

Η Βραζιλία είχε την ευκαιρία στο 38΄ να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Ριτσάρλισον αστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Ωστόσο, δεν πτοήθηκαν οι τυπικά γηπεδούχοι και άνοιξαν το σκορ με τον Κούνια-που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντάνι Άλβες-και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Βραζιλία άγγιξε το 2-0, όμως το σουτ του Ριτσάρλισον σταμάτησε στο δοκάρι.

Και η Ισπανία κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα χάρη στον Ογιαρθάμπαλ.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Η «σελεσάο» λύγισε την Ισπανία στην παράταση, με το γκολ της νίκης να πετυχαίνει ο Μάλκομ (2-1).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Σάντος, Άλβες, Νίνο, Κάρλος, Αράνα, Λουίζ, Γκιμαράες, Άντονι (112' Μενίνο), Κούνια (91' Μάλκομ), Κλαουντίνιο (106' Ρέινιερ), Ρισάρλιζον (114' Παουλίνιο)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Ό. Χιλ (91' Μιράντα), Γκαρθία, Τόρες, Κουκουρέγια (91' Βαγέχο), Μερίνο (46' Σολέρ), Θουμπιμέντι (112' Μοκαγιόλα), Πέδρι, Ασένσιο (46' Μπ. Χιλ), Οϊαρθάμπαλ (104' Μιρ), Όλμο