Όλα «0» στο Goodison Park με... χαμένη τη Λίβερπουλ

Metrosport Team03 Σεπτεμβρίου 2022

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Goodison Park μεταξύ της Έβερτον και της Λίβερπουλ, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να χάνει και άλλο έδαφος από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «κόκκινοι» ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν, τόσο με τον Νούνιες όσο και με τον Ντίας, ωστόσο οι προσπάθειες τους σταμάτησαν στο δοκάρι του Πίκφορντ στο 43ο λεπτό, ενώ νωρίτερα τα «ζαχαρωτά» με τον Ντέιβις είχαν και αυτά δοκάρι.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 71΄με τον Κόουντι έπειτα από ασίστ του Μοπέ ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε αντικανονικά ως οφσάιντ, ενώ στο 64΄ ο Πικφορντ, απομάκρυνε τα σουτ των Φιρμίνο και Φαμπίνιο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Πάτερσον, Κόντι, Ταρκόφσκι, Μικολένκο, Ντέιβις, Ονανά, Ιγουόμπι, Μοπέ, Γκρέι Γκόρντον

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Φαμπίνιο, Έλιοτ, Καρβάλιο (46' Φιρμίνο), Ντίαζ, Σαλάχ και Νούνιες