Οι Χιτ έπειτα από έξι χρόνια στους τελικούς του ΝΒΑ

Metrosport Team28 Σεπτεμβρίου 2020

Με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να κάνει θραύση με 32 πόντους και 14 ριμπάουντ, οι Χιτ νίκησαν τους Σέλτικς με 125-113, έκαναν το 4-2 στη σειρά των τελικών της Ανατολής και προκρίθηκαν στους τελικούς του ΝΒΑ μετά από έξι χρόνια. Εκεί θα αναμετρηθούν με τους Λέικερς για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς από την πλευρά του θα αναμετρηθεί με το παρελθόν του, καθώς έπαιξε στο Μαϊάμι από το 2010 ως το 2014 κατακτώντας δύο δαχτυλίδια πρωταθλητή το 2012 και το 2013. Οι τελικοί θα αρχίσουν τα ξημερώματα της Πέμπτης (1/10, 04:00) και το δεύτερο ματς θα γίνει τα ξημερώματα του Σαββάτου (3/10, 04:00).

Οι Χιτ μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 33-27 στην πρώτη περίοδο όμως στην πραγματικότητα το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, στη διάρκεια της οποίας έκαναν επιμέρους σκορ 37-27. Ειδικότερα μάλιστα στα τελευταία εννιά λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 35-17, με τους Χιτ να έχουν σε αυτό το διάστημα 11/14 σου έναντι των 6/22 των Σέλτικς!

Ο Αντεμπάγιο έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία των Χιτ με τουλάχιστον 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε ματς πλέι οφ, μετά τους Λεμπρόν Τζέιμς, Ντουέιν Ουέιντ και Σακίλ Ο' Νιλ.

Ακόμη ο Τάιλερ Χίροου σημείωσε 11 πόντους (από τους συνολικά 19 πόντους του, ενώ είχε ακόμη πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ) στην τέταρτη περίοδο που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση από ρούκι σε ματς που τελειώνει μία σειρά στα τελευταία 20 χρόνια. Καλύτερη ήταν μόνο εκείνη του Ντάνιελ Γκίμπσον που είχε 19 πόντους στην τέταρτη περίοδο των τελικών της Ανατολής του 2007 κόντρα στους Πίστονς.

Ακόμη για τους πρωταθλητές πια της Ανατολής, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 22 πόντους και οχτώ ασίστ, ο Ντάνκαν Ρόμπινσον 15 πόντους και έξι ριμπάουντ και ο βετεράνος Αντρέ Ιγκουοντάλα 15 με 5/5 σουτ, εκ των οποίων 4/4 ήταν τρίποντα. Από την άλλη πλευρά οι Σέλτικς πήραν 20+ πόντους από τέσσερις παίκτες τους. 26 είχε ο Τζέιλεν Μπράουν, 24 ο Τζέισον Τέιτουμ και από 20 Κέμπα Ουόκερ και Μάρκους Σμαρτ.