Ο Πόρτερ έστειλε τον ΠΑΟΚ στα πλέι οφ, 77-62 το Μαρούσι

Metrosport Team27 Απριλίου 2024

Με επιμέρους σκορ 20-11 στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 77-62 του Αμαρουσίου για τα πλέι άουτ της Basket League και εξασφάλισε την είσοδο του στα πλέι οφ, όπου θα κοντραριστεί με μειονέκτημα έδρας με τον Παναθηναϊκό

Δυνατή η πρώτη περίοδος αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι στο σκορ χωρίς να προσέχουν ιδιαίτερα τις άμυνες τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκονται στο +4.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αφού ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα, το οποίο αυξήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-36, 54 - 51,77-62